STYCZEŃ 2017

Wszystkie artykuły wydane w styczniu 2017 r.

BRAVE KIDS W GÓRSKIM

~Julia Juszczyk

Brave Kids jest ideą spotkań dzieci z różnych części świata. Dzięki temu projektowi dzieci z ubogich środowisk, miejsc, w których życie nie wygląda tak jak nasze, mogą spędzić w kilku miastach Polski parę tygodni i rozwijać swoje talenty oraz umiejętności. Przez sześć Polskę odwiedziły już setki osób w wieku d 7 do 18 lat, z krajów takich jak Gruzja, Meksyk, Iran, Indie, Uganda, Tanzania, Nepal czy Wietnam. Z roku na rok państw biorących udział w tym wydarzeniu jest coraz więcej.


Co to jest Brave Kids:

 • Głos odważnych dzieci,
 • Pozwalamy im mówić, co przywraca im godność,
 • Wymiana doświadczeń,
 • Dzielenie się własną kulturą, zamiast dzielenia kulturowego,
 • Trenowanie skuteczności,
 • Takie same możliwości,
 • Brave Kids to coś więcej niż jednorazowy event. Chcemy tworzyć długotrwałą współpracę z grupami dzieci z całego świata,
 • Sztuka, która tworzy dialogi,
 • Dzieci z najodleglejszych zakątków świata, mogą się spotkać i komunikować w najbardziej uniwersalnym języku świata,
 • języku sztuki,
 • W Brave Kids wezmą udział dzieci, których status materialny jest zróżnicowany. Ich wspólna praca udowodni, że mogą złamać barierę ubóstwa.


Kilkunastu naszych uczniów wraz z nauczycielem ekonomii, Panią Barbarą Rybak, postanowiło zorganizować piknik inauguracyjny kolejnej edycji Brave Kids, na terenie naszej szkoły. Zapraszamy do angażowania się i dołączania do kolejnej edycji Brave Kids.

CZY WARTO GRAĆ W GRY KOMPUTEROWE I CO Z TEGO MAMY?

~Caslau Kobets

Istnieje wiele rozwijających gier, które mogą nam pomóc w codziennym życiu. Są gry, których fabuła odwołuje się do historii, np. Battlefield 1. Ta gra pokazuje nam, jak mogły wyglądać działania wojenne podczas pierwszej wojny światowej. Możemy w niej zobaczyć, jakiej broni oraz rodzaju uzbrojenia używano w tamtych czasach.


Natomiast dzięki MOBA młodzi ludzie rozwijają kreatywne, strategiczne myślenie, dlatego większość młodych intelektualistów gra w LOL’a i DOTA 2.


Są też gry, których ideą jest przyspieszenie reakcji graczy i podejmowanie szybkiej decyzji. "Co mamy zrobić w tym oto określonym momencie?". Do tego typu gier należą: OSU, CS GO, Battlefield 1, DOTA 2 itp…


Istnieją również gry, np. Dark Souls 3, w których musimy cały czas przewidywać i wyczuwać intencje przeciwników, żeby nie przegrać. A zatem gry rozwijają różne umiejętności, uczą samodzielnego myślenia i szybkiego podejmowania słusznych decyzji. Należy jednak pamiętać, że są one tylko częścią wirtualnego świata.

DLACZEGO HARCERSTWO?

~Tomasz Gwistka

Każdy z Was słyszał zapewne o harcerstwie. Jednak, poznałem wiele opinii dotyczących harcerstwa, i niestety, muszę stwierdzić, że ludzie nie do końca wiedzą, czym jest harcerstwo, dlatego nie są nim zainteresowani. Słysząc słowo „harcerstwo”, młodzi ludzie wyobrażają sobie dorosłych ludzi w zielonych mundurkach, bawiących się w berka w lesie, piekących kiełbaski i śpiewających piosenki. To nie jest jednak prawdziwe oblicze harcerstwa.


Genezą harcerstwa było propagowanie wśród młodych ludzi kultu niepodległościowego, miłości do ojczyzny i Boga, oraz nastawienie na samorozwój młodych ludzi. Bycie harcerzem to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim zaszczyt i obowiązek. Podczas zbiórek harcerze nie tylko spędzają wspólnie czas na zabawach, konkursach, zdobywaniu sprawności. Większość czasu poświęcają pomocy potrzebującym. Ludzie uważający, że harcerze zajmują się tylko zabawą oraz są po prostu niedojrzali.


Każda zbiórka uczy nowych umiejętności i, nie mówię tu tylko o umiejętnościach przydatnych w lesie czy innych ekstremalnych warunkach, harcerstwo podejmuje tematy bliskie każdemu z Nas, pomocne w codziennym życiu. Raz na jakiś czas odbywają się wyjścia w teren, aby zaprezentować lub sprawdzić zebrane umiejętności albo, by wykonać jakąś pracę, a w wakacje organizowane są obozy harcerskie, podczas których możemy poznać nowych ludzi oraz po prostu spędzić czas, doskonale się bawiąc.


Trudno pokrótce opisać, czym jest harcerstwo, najlepszym sposobem na jego poznanie, jest udanie się na jedną ze zbiórek harcerskich. Nie bój się, niczego nie ryzykujesz! Jeżeli coś Ci się nie spodoba, to nie jest problem, ponieważ ZHP (Związek Harcerstwa Polskiego) prowadzi teraz reformę harcerstwa oraz całego Prawa Harcerskiego. A zatem, jeśli masz jakieś uwagi, możesz je przedstawić, a one na pewno zostaną wzięte pod uwagę. Każdy może być harcerzem, każdy powinien tego spróbować, bo kto wie, czy nie będzie to początek wspaniałych przygód? A może poznasz jakąś ciekawą osobę? Nie wiesz, póki nie spróbujesz!

CZYM JEST DEPRESJA?

~Wiktoria Wojno

Depresja to zespół zaburzeń psychicznych dotykających nastroju. Chorują na nią ludzie młodzi i dorośli. Nie do końca znane są przyczyny pojawiania się depresji, określa się natomiast tylko czynniki, które wspomagają jej powstanie.


Osoby ,które cierpią na depresję, przestają odczuwać radość, trzymają się na uboczu, z nikim nie rozmawiają . Wówczas też ich samoocena spada, myślą źle o swoim życiu, o tym co było, jest i będzie. Pojawiają się też objawy cielesne, takie jak utrata wagi lub jej wzrost, zmęczenie itd.


Gdy depresja pogłębia się, osoba chora zaczyna się samo okaleczać. Ten akt jest pewnego rodzaju proszeniem o pomoc, chęcią pokazania, że coś jest nie tak. Dlaczego niektórzy to robią?C ięcie się przynosi im ulgę. Kiedy nie wytrzymują psychicznie, zaczynają zadawać sobie ból fizyczny, by stłamsić choć trochę ból psychiczny. Takim osobom potrzebna jest pomoc. Jednak nie mo- gą to być frazesy w stylu „Będzie dobrze, nie przesadzaj”. Takie rady, słowa „pocieszenia” pokazują raczej, że rozmówca bagatelizuje problem. Przede wszystkim należy namawiać osobę dotkniętą depresją, aby udała się do specjalisty. Sama bowiem, nawet z pomocą życzliwego przyjaciela, nie jest w stanie sobie pomóc. Należy nieść osobom cierpiącym na depresję słowa otuchy, ponieważ ludzie ci czują się gorsi, bezużyteczni. Taki stan ducha pogłębia tylko ich dolegliwości.


Jednak należy pamiętać, że nie zawsze osoby, które się tną mają problemy. Niektórzy chcą po prostu zwrócić na siebie uwagę. Chcą, by ktoś się nimi przejął. Robią to, by wzbudzić u innych współczucie lub po prostu w nierozsądny sposób chcą się one popisać.

WODNIK 22.01 - 21.02

~Marta Mieczkowska

2 grudnia Merkury wejdzie w znak Koziorożca, co będzie miało odbicie w Twoim życiu towarzyskim. W najbliższym czasie Twoje relacje będą układały się kwitnąco, ale będziesz wyjątkowo niechętnie nastawio- na do nowopoznanych osób. To raczej moment na pielęgnowanie tego, co już jest niż rozglądanie się na boki. 7 grudnia Wenus wejdzie w Twój znak, co ułatwi Ci zadbanie o kondycję fizyczną. Jeśli odstrasza Cię temperatura, wybierz się do term. Ciepła woda, a w szczególności solanki, dobrze wpłyną na Twoją skórę oraz samopoczucie, a jeśli dodatkowo przepłyniesz kilka długości basenu, od razu poczujesz się lepiej, pełna sił i życia.10 grudnia Słońce znajdzie się w Strzelcu, co oznacza dla Ciebie dobre i złe wieści pod względem zawodowym. Z jednej strony Twój umysł będzie działał wyjątkowo rześko, będziesz pełna zapału i ambicji, z drugiej niestety


–skupiając się na dalekich planach, możesz przegapić coś przyziemnego, co później odbije Ci się czkawką. Jeśli więc polecisz, pamiętaj – tak jak Ikar, nie leć zbyt blisko Słońca! Oraz pamiętaj o osobach pracujących z Tobą


– nikomu nie jest miło obcować z arogantką. 19 grudnia Słońce wejdzie w znak Koziorożca i znacznie osłabi Twoją zawodową wydajność. Tym lepiej! Skup się na przygotowaniach do świąt i bliskich. Świat biznesu poradzi sobie bez Ciebie przez tydzień.


25 grudnia Wenus znajdzie się w tygodnie do Jowisza. Będziesz miała wyjątkowo towarzyski nastrój, więc koniecznie spotkaj się z kimś poza najbliższą rodziną. To dobry dzień na odwiedziny u przyjaciół czy kolację z kimś, z kim nie miałaś okazji zobaczyć się na Wigilii. Zobaczysz, jak wspaniale wpłynie to na Wasze relacje.

RYBY 22.02 - 21.03

~Marta Mieczkowska

Z początkiem miesiąca a dokładniej 2 grudnia Merkury wejdzie w znak Koziorożca, co najsilniej odczujesz w sferze zawodowej. Z jednej strony będziesz logiczna i zorganizowana, przez co zwiększy się Twoja wydajność, z drugiej – jeśli akurat wdrażane będą nowe metody pracy, dostosowanie się do nich pójdzie Ci wyjątkowo opornie. Podobnie będzie z innymi sferami życia – kwestie logiczne przełkniesz łatwo, ale irracjonalne okażą się twardszym niż zwykle orzechem do zgryzienia.7 grudnia Wenus wejdzie w znak Wodnika, co zaowocuje dla Ciebie chwiejnością i zaburzeniami koncentracji. Bardzo możliwe, że będziesz musiała zrezygnować z czegoś niezwykle dla Ciebie ważnego lub zostaniesz postawiona przed trudnym wyborem. Koniunkcja Słońca i Saturna 10 grudnia podniesie Ci samoocenę. Złapiesz wiatr w żagle i poradzisz sobie z problemami, które wcześniej ciążyły Ci niczym kotwica u szyi do kompletu z betonowymi butami. Uważaj tylko na słomiany zapał! Oraz na łapanie wielu srok za ogon – lepiej zrobić mniej, ale lepiej, niż porozpoczynać wiele zagadnień i odpuścić w połowie ze zmęczenia. 19 grudnia Mars wejdzie w Twój znak, co dobrze wpłynie na Twoją kondycję fizyczną. Ćwiczenia przyjdą Ci łatwiej, podobnie jak odmówienie sobie ciacha z bitą śmietaną.


Zadbaj o ciało: połóż maseczkę na twarz, odżywkę na włosy, wybierz się na manicure i pedicure. Zasługujesz na chwilę relaksu, w dodatku będziesz wyjątkowo podatna na zabiegi pielęgnacyjne. 21 grudnia Słońce wejdzie w znak Koziorożca, co może negatywnie wpłynąć na Twoje relacje z przyjaciółmi – będziesz nieufnie nastawiona do ich pomysłów oraz podejrzliwa bez potrzeby. Postaraj się przezwyciężyć te uczucia lub przełóż spotkanie na inny termin. Miesiąc zakończy Jowisz w opozycji do Urana, która pojawi się na niebie 26 grudnia Tego dnia będziesz chaotyczna, więc uważaj, by nie odbiło się to negatywnie na wynikach Twojej pracy. Jeśli możesz, postaw raczej na burzę mózgów i dyskusje niż żmudną część roboty. 

PAN MARCIN ZIOŁO
OD "A" DO "Z"

~Marcin Zioło

A - AWF moje podwórko i plac zabaw, przy okazji uczelnia.

B - Badminton mój ulubiony sport, kiedy trzeba wygrywać z uczniami.

C - Cierpliwość jest główną zaletą mojego charakteru.

D - Duma z bycia wychowawcą 2LC.

E - Empatyczny, tak przynajmniej twierdzą uczniowie

F - Fikołki, pamiętajcie, że nie ma czegoś takiego. Są przewroty i przerzuty.

G - Gry lubię wszystkie, od planszowych po sportowe.

H - Herbata to napój, który mogę pić litrami.

I - Indywidualista, czuję się lepiej, kiedy nie muszę polegać na innych.

J - Jedzenie, no... kto nie lubi dobrze zjeść?

K - Kuchnia, uważam się za dobrego kucharza, szczególnie dobrze wychodzą mi ciasta i desery.

L - Librus to portal społecznościowy, który odwiedzam najczęściej.

M - “Malezańska Księga Poległych”- polecam, od czasów szkolnych przeczytałem cały cykl trzy razy.

N - Narciarstwo jest moim ulubionym sportem oraz moim motywem przewodnim.

O - Optymista, gdyż zawsze jestem nastawiony do mojej klasy optymistycznie.

P - Punktualność, jeśli mogę coś zrobić jutro, to zrobię to pojutrze i będę miał dwa dni wolnego.

R - Radosny, cieszą mnie małe codzienne rzeczy.

S - Skromność, bardzo ją w sobie cenię.

T - Trener II stopnia dyscypliny pływania.

U - Umiar, uważam, że wszystko jest dla ludzi, tylko trzeba umieć z tego korzystać.

W - Windsurfing, to sport który jest moją kolejną pasją. Trochę prostsza żaglówka.

Z - Zaradny albo złota rączka, lubię samemu naprawiać i remontować.

Ż - Żeglarstwo to moje hobby i praca.

SZKOLNA LIGA
SIATKÓWKI W LX LO

~Beata Opiela

Szkolna Liga Siatkówki istnieje od roku szkolnego 1994/1995. Dziewczęta naszego liceum rozpoczęły grę w sezonie 2002/2003 pod trenerską opieką p. prof. Beaty Opieli a chłopcy dwa lata później z p. prof. Andrzejem Wesołowskim. Obydwie drużyny do tej pory reprezentują Górskiego w rozgrywkach bez żadnej przerwy. Najlepszy sezon dla chłopców to rok 2007/2008, kiedy zajmując II miejsce awansowali do I ligi. Najlepsze miejsce dziewcząt to IV w sezonie 2004/2005 oraz 2013/2014, po którym również awansowały do I ligi dzięki rezygnacji zespołów z II i III miejsca. Niestety, po roku gry obydwie drużyny powróciły do II ligi. Trzeba jednak zaznaczyć, że I liga to szkoły, które w swojej reprezentacji mają zawodników grających w klubach, co w naszej szkole trafia się niezwykle rzadko.


Szkolna Liga Siatkówki, to nie tylko szkoły warszawskie. Reprezentujemy i promujemy nasze liceum również poza Warszawą, grając mecze w Wyszkowie, Wołominie, Błoniu, Markach, Tłuszczu, Milanówku czy Legionowie.


W tym sezonie 2016/2017 zdecydowanie lepiej wiedzie się dziewczętom, które po I rundzie zajmują III miejsce i mają szansę na miejsce medalowe.


Gra w Szkolnej Lidze to emocje związane z rywalizacją, ale również trening i przygotowanie do mistrzostw Dzielnicy, w których od dłuższego już czasu LX LO plasuje się w ścisłej czołówce. To właśnie dzięki między innymi doświadczeniu, które zdobywają nasi reprezentanci podczas rozgrywanych meczy w SLS.